SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bålslev 8012381
nr 801 2381
Bålslev
Silver, Nyrokoko, 1800-tal, längd: 39
Utrop:
800 kr
Såld:
800 kr
måndag 14 januari 2013
kl 18:54:41
500 kr
700 kr
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.